Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w PoznaniuMuzeum Narodowe w PoznaniuMuzeum Narodowe w PoznaniuMuzeum Narodowe w PoznaniuMuzeum Narodowe w PoznaniuMuzeum Narodowe

 

Wydarzenia

08-08-2021 - 24-10-2021

Poznań

Al. Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań

Wybierz bilet

Strona wydarzenia: https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-narodowe-w-poznaniu/

Organizator: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Wystawa prezentująca  twórczość Magdaleny Abakanowicz – jednej z najwybitniejszych polskich artystek współczesnych  zatytułowana została  „Jesteśmy strukturami włóknistymi” To  cytat z wykładu, który Magdalena Abakanowicz wygłosiła w 1978 roku na Kongresie Fiberworks w Berkley. Artystka dostrzegła we włóknie, dotąd traktowanym czysto użytkowo, nieskończony potencjał możliwości. Nić była dla niej podstawowym składnikiem świata organicznego – budulcem wszystkich żywych organizmów, roślin, tkanek, liści i ciała człowieka. Abakanowicz doprowadziła do unieważnienia myślenia o użytkowej roli tkaniny, która dotąd uznawana była za rzemiosło. Rewolta, której dokonała, pierwszy raz wystawiając swoje prace na Biennale Tkaniny w Lozannie w 1962 roku, wpłynęła zasadniczo na rozwój tej dziedziny sztuki na całym świecie. Jako pedagog poznańskiej uczelni, artystka zrewolucjonizowała dotychczasowy program nauczania tkactwa, rozwijając je od początku jako autonomiczną dyscyplinę artystyczną.

Wystawa stanowi przegląd najważniejszych realizacji i zagadnień rozwijających się na przestrzeni lat w twórczości Magdaleny Abakanowicz. Otwiera ją prezentacja kilkunastu monumentalnych prac artystki wykonanych w technice tkackiej, które powstały w okresie nawiązania współpracy z poznańską uczelnią artystyczną. Jest to pierwszy w Poznaniu tak duży pokaz jej wielkoformatowych tkanin. Na dalszą część ekspozycji składają się obiekty rzeźbiarskie i wieloelementowe cykle prac będące znakiem rozpoznawczym tej twórczości, m.in. Hurma, Plecy, Mutanty i Anatomia. Uzupełnieniem wystawy jest prezentacja materiałów archiwalnych związanych z działalnością pedagogiczną Magdaleny Abakanowicz w poznańskiej PWSSP.

Wystawa będzie prezentowana od 8 sierpnia do 24 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego 9.


Karta Dużej Rodziny upoważnia rodzica lub opiekuna do ulgowego wstępu na wystawę „Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi”.

Dzieci korzystają z ulg zgodnie z cennikiem wystawy  „Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi”.

Karta Gościa upoważnia do bezpłatnego wstępu na wystawę „Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi”.

Ostatnie wejście na wystawę odbywa się na godzinę przed zamknięciem muzeum.

8 sierpnia w niedzielę w związku z wernisażem  wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od godziny 14.00 do 17.00