Mariza

Koncerty

22-01-2024

19:00

Poznań

Sala Ziemi, ul. Głogowska 10

Wybierz miejsce

Enter Enea Festival prezentuje: Mariza

22.01.2024, godz. 19:00

Sala Ziemi / Poznań

Mariza, światowej sławy portugalska wokalistka wystąpi w Poznaniu na wyjątkowym koncercie 22-go stycznia 2024-go roku. W oczekiwaniu na 14. edycję Enter Enea Festival, 22 stycznia 2024 roku Fundacja “Europejskie Forum Sztuki” zaprosi widzów do Sali Ziemi na muzyczną ucztę w wykonaniu królowej fado.  Fundacja otworzy cykl jesienno-zimowych wydarzeń muzycznych organizowanych pod egidą Festiwalu prowadzonego artystycznie przez Leszka Możdżera.

Mariza - jedyny koncert w Poznaniu

Mariza to wokalistka światowej sławy. Jej repertuar to przede wszystkim tradycyjne i współczesne interpretacje fado, gatunku wywodzącego się z biednych dzielnic portowych miast Portugalii. Jego powstanie datuje się na XIX wiek. To melancholijne pieśni, które wykonuje jeden wokalista przy akompaniamencie dwóch gitar, często nazywane są portugalskim bluesem. Podczas swoich charyzmatycznych koncertów artystka chętnie sięga także po bliskie jej sercu morny z Wysp Zielonego Przylądka czy standardy bluesowe.

Przez ponad 15 lat muzycznej kariery Mariza z lokalnego fenomenu znanego wąskiej grupie wielbicieli fado w Lizbonie stała się jedną z najbardziej znanych i cenionych gwiazd world music na świecie. Artystka wydała sześć autorskich albumów („Fado em Mim”, „Fado Curvo”,” Transparente”, „Terra”,” Fado Tradicional”, „Mundo”), otrzymała szereg nagród, w tym Latin Grammy w 2007 r., współpracowała z najlepszymi muzykami i producentami, takimi jak.: Jacques Morelenbaum, Gilberto Gil, Ivan Lins, Lenny Kravitz, Cesária Évora, Tito Paris czy Sting, z którym wykonała hymn Igrzysk w Atenach w 2004 r. – A Thousand Years.

Głos Marizy określa się słowami "magiczny, diamentowy, magnetyczny", a fenomen popularności porównuje się do najsłynniejszych div operowych i megagwiazd pop/rock.

 

Koncert organizowany przez Fundację „Europejskie Forum Sztuki” jest pierwszym salowym  wydarzeniem pod egidą letniego Enter Enea Festival w Poznaniu.

Enter Enea Festival to cztery dni muzycznego spotkania w plenerze, położonego w Poznaniu, Jeziora Strzeszyńskiego. 14. edycja wydarzenia programowanego przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29.05.2024. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów. Ci gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. Enter jest też miejscem wielu premier, inicjatorem nowych muzycznych konstelacji. Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny.

 

Kliknij mapę, aby wybrać dostępne miejsce

Wybrane bilety
SektorRządMiejsceKategoriaTypCenaOpłata serwisowa