Muzeum Zamek w Gołuchowie - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Muzeum Zamek w GołuchowieMuzeum Zamek w GołuchowieMuzeum Zamek w GołuchowieMuzeum Zamek w GołuchowieMuzeum Zamek w GołuchowieMuzeum Zamek w GołuchowieSzanowni Państwo, drodzy miłośnicy Zamku w Gołuchowie,

z uwagi na rozpoczynające się prace remontowe związane z wymianą oraz renowacją drzwi i okien, od środy 4 maja do końca 2022 roku, Muzeum Zamek w Gołuchowie będzie zamknięte! Przepraszamy za brak dostępności i zapraszamy do parku w Gołuchowie.

Muzeum

01-12-2022 - 31-12-2022

Gołuchów

Działyńskich 2, 63-322 Gołuchów

Strona wydarzenia: https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie/

Organizator: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Szanowni Państwo, drodzy miłośnicy Zamku w Gołuchowie,

z uwagi na rozpoczynające się prace remontowe związane z wymianą oraz renowacją drzwi i okien, od środy 4 maja do końca 2022 roku, Muzeum Zamek w Gołuchowie będzie zamknięte! Przepraszamy za brak dostępności i zapraszamy do parku w Gołuchowie.

Zamek w Gołuchowie, wzniesiony przez Leszczyńskich  ponad 400 lat temu, obecny wizerunek zawdzięcza miłośnikom sztuki jakimi byli jego właściciele w drugiej połowie XIX wieku – Izabela z książąt Czartoryskich i Jan hrabia Działyński. To ważne miejscem na mapie polskiego muzealnictwa, stanowiące do wybuchu II wojny światowej wyjątkową pod względem architektonicznym siedzibę ze zbiorami muzealnymi i bibliotecznymi.

W wysokich, krytych łupkiem dachach, smukłych kominach i wystroju rzeźbiarskim, typowym dla XVI wiecznych budowli francuskiego renesansu odnajdujemy inspiracje zamkami czasów Franciszka I. Na uwagę zasługuje harmonijny wystrój dziedzińca, pośród dekoracji którego odnajdziemy liczne elementy odnoszące się do architektury Francji i Włoch. Zgromadzono tu antyczne i średniowieczne rzemiosło artystyczne, znakomitą kolekcję emalii, rzeźbę, malarstwo i tapiserie a także grafikę polską i europejską. Dzięki wspólnym zainteresowaniom Działyńskich powstała imponująca kolekcja naczyń antycznych, uważana z uwagi na jej wartość artystyczną i historyczną za najcenniejszą w Polsce. Obecnie zamek prezentuje stała wystawę nawiązującą do dawnego muzeum z kolekcją malarstwa, rzeźby, ceramiki i rzemiosła artystycznego. W świetnie zachowanych wnętrzach odnajdziemy atmosferę XIX. wiecznego muzeum. W podziemiach znajdują się: Sala Polska i Sala Muzealna, na parterze: Sala Waz Antycznych, Sala Starożytności, Sypialnia Księżnej Małgorzaty, Pokoje Gotyckie. Na piętrze: Biblioteka, Sala Portretu Staropolskiego, Sypialnia Królewska, Salon, Sala Stołowa i Kredens. W wieży z 1880 roku mieści się zachwycająca klatka schodowa. Z dziedzińca i krużganków rozciąga się widok na zaprojektowany w stylu angielskim park krajobrazowy.

--------------

Wejście do obiektów możliwe jest maksymalnie na 60 minut przed zamknięciem.

Regulamin.

To też może Cię zainteresować