Rama do obrazu

Wystawy

14-05-2022 - 18-09-2022

wtorek-czwartek: 10:00-17:00, piątek: 11:00-20:00, sobota-niedziela: 11:00-17:00

Poznań

Góra Przemysła 1

Wybierz bilet

Strona wydarzenia: https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-sztuk-uzytkowych/

Organizator: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu

Cykl „Z bliska. Spotkania z konserwacją” rozpoczyna się wystawą „Rama do obrazu”, prezentującą zakres działań Pracowni Konserwacji Ram i Pozłotnictwa, na przykładzie wybranych realizacji projektowych i pozłotniczych z ostatnich kilku lat. Bezpośrednią inspiracją do przygotowania wystawy prezentującej problematykę opraw dawnych dzieł stała się odnaleziona w 2016 r. tablica inskrypcyjna z dawnego epitafium Hildebrandów ze Skwierzyny. Tablica bez swej ozdobnej ramy jest zabytkiem bardziej historycznym niż artystycznym. W czasach nowożytnych obraz i rama stanowiły jedność, nie wartościowano ich, gdyż jedno nie mogło funkcjonować bez drugiego. Perspektywę tę zmienił dopiero wiek XX i dziś częściej zadajemy sobie pytanie, co jest ważniejsze – obraz czy rama?

Wystawa obejmuje zarówno obrazy w swych pierwotnych ramach, należące dziś do rzadkości. Te wyjątkowe pary pokazują, że oprawy wraz z wizerunkiem były ze sobą łączone nie tylko ze względu formę, kształt, ale i treść. Wyeksponowane zostaną również ramy wykonane dla dzieł ich nieposiadających bądź utraconych jak również ramy zdobiące lustra czy wreszcie ramy puste, zachwycające swoim kunsztem i urodą.

„Co do ram, nie należy mieć wątpliwości, że są one potrzebne, po pierwsze dlatego, że stanowią ochronę obrazów od zewnętrznych uszkodzeń, a następnie dlatego, że przydają obrazom majestatu, sprawiając, że się je ogląda jakby przez okno lub, powiedzmy, przez tak zarysowany horyzont, i przyozdabiają je w sposób pełen majestatu” (Giulio Mancini (1558–1630), lekarz papieża Urbana VIII)

kuratorzy: Agnieszka Kunicka-Goldfinger, Adriana Podmostko-Kłos, Marek Peda
aranżacja: Ludmiła i Michał Kaźmierscy

--------------

Wejście do obiektów możliwe jest maksymalnie na 30 minut przed zamknięciem.

Dzieci do lat 7 zwiedzają wystawę bezpłatnie.

Karta Dużej Rodziny upoważnia rodzica lub opiekuna do ulgowego wstępu na wystawę „Rama do obrazu"

Dzieci korzystają z ulg zgodnie z cennikiem wystawy  „Rama do obrazu ".

Karta Gościa upoważnia do bezpłatnego wstępu na wystawę „Rama do obrazu "

Uwaga! W dniach 6 stycznia, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia, 11 listopada – we wszystkich oddziałach Muzeum obowiązują niedzielne godziny otwarcia.

Regulamin.

To też może Cię zainteresować