Warsztaty bursztynnicze
Bursztynowy amulet na święta prosto ze światowej stolicy bursztynu
Weź udział w warsztatach i wykonaj amulet pod okiem doświadczonych branżowych specjalistów. Gwarantujemy dobrą zabawę, zwiedzanie ekspozycji „Bursztyn bałtycki. Skarb Zatoki Gdańskiej” z kuratorem wystawy, poznanie podstawowych informacji na temat bursztynu bałtyckiego oraz sposobu jego ręcznej obróbki, chwilę wytchnienia i przede wszystkim samodzielnie wykonany amulet z bursztynu bałtyckiego dla Siebie lub bliskich.
Cel warsztatów: uczestnicy samodzielnie wykonają amulet/wisior replikami narzędzi nawiązujących do czasów średniowiecza.
Uczestnicy będą używać ręcznych furkadełek do wiercenia otworów, pilników do nadawania kształtu i formy oraz wstępnego szlifowania, a także materiałów do końcowej obróbki, takich jak ircha, flanela, papier ścierny, pasty polerskie i oliwa.
Program warsztatów:
- Zwiedzanie wystawy „Bursztyn bałtycki. Skarb Zatoki Gdańskiej z kuratorem wystawy.
- Po zakończeniu zwiedzania każdy uczestnik ma dostęp do strefy warsztatowej i zajmuje wskazane dla siebie stanowisko pracy.
- Prowadzący wita uczestników i przedstawia ramowy przebieg warsztatów.
- Prowadzący zapoznaje uczestników z narzędziami i materiałami wykorzystywanymi podczas warsztatów oraz instruuje jak bezpiecznie ich używać.
- Uczestnicy zaczynają pracę związane z wykonaniem wisiora, wybierają surowy kawałek bursztynu i fotografują go w celu porównania go z finalnie wykonaną pracą, wyznaczają miejsce wykonania otworu i przechodzą do jego wiercenia.
- Po wywierceniu i wypolerowaniu wnętrza otworu, uczestnicy przechodzą do fazy nadania kształtu i formy amuletu oraz zdjęcia warstwy wierzchniej. W kolejnej fazie obróbki uczestnicy szlifują wstępnie obrobioną powierzchnię amuletu.
- Następnie uczestnicy przechodzą do prac wykończeniowych za pomocą naturalnej irchy i past do polerowania, flaneli i oliwy.
- W ostatniej fazie uczestnicy wykonują rzemienne zawiesie do amuletów. Porządkują swoje stanowisko pracy.
- Prowadzący ogląda wykonane prace, ocenia je i wydaje specjalny certyfikat ukończenia warsztatów. Uczestnicy opuszczają strefę warsztatową.
- Bursztyn bałtycki jest wdzięcznym materiałem do obróbki ale bardzo kruchym.
Wszystkie prace podczas warsztatów powinny być wykonywane w skupieniu oraz zgodnie z dewizą miasta Gdańska: bez strachu, lecz z rozwagą. - Przez cały czas trwania warsztatów prowadzący służy radą i pomocą uczestnikom.
Warsztaty zaprojektował i poprowadzi: Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu.
Konsultanci:
Eryk Popkiewicz, archeolog, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, znany bursztyniarz, zajmujący się rekonstrukcjami narzędzi i warsztatów z pradziejów (archeologia eksperymentalna), twórca replik narzędzi średniowiecznych używanych podczas warsztatów, więcej informacji: www.eryk.amberart.pl.
Dorota Cenecka, mistrzyni złotnictwa i bursztyniarstwa, przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, znana polska projektantka biżuterii z bursztynem bałtyckim, wyróżniona medalem Prezydenta Gdańska za promocję Gdańska - światowej stolicy bursztynu.
Czas trwania warsztatów wraz ze zwiedzaniem wystawy: 1,5 godziny.
Liczba uczestników: 20- 25 osób.
Warsztaty będą odbywają się od 24.11 do 16.12 w poniższych terminach:
w każdy piątek (24.11, 1.12, 8.12, 15.12): w godz.: 11.00-13.30, 13.45- 15.15, 15.30- 17.00, 17.15- 18.45, 19.00- 20.30,
w każdą sobotę (25.11, 2.12, 9.12, 16.12) w godz.: 11.00-13.30, 13.45- 15.15, 15.30- 17.00, 17.15- 18.45
*Minimalna ilość osób do przeprowadzenia warsztatów to grupa 10 osobowa. Jeżeli grupa nie zostanie stworzona organizator będzie się kontaktować w celu zmiany terminu lub anulacji biletu.
Część dochodu z warsztatów będzie przeznaczony na nagrody w Krajowym Konkursie Wiedzy o Morzu 2024.