WYSTAWA WORLD PRESS PHOTO – 65. edycja

Wystawy

09-05-2022 - 26-05-2022

11:00-19:00

Poznań

Międzynarodowe Targi Poznańskie, Iglica - pawilon nr 11

Wybierz bilet

Organizator: Grupa MTP

World Press Photo to największy konkurs fotografii prasowej na świecie. Jego pomysłodawcą jest World Press Photo Foundation – niezależna fundacja z siedzibą w Amsterdamie zajmująca się rozwijaniem i promocją sztuki wizualnej.

Wystawa World Press Photo odbywa się w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie.

  1. edycja
    Konkurs fotografii World Press Photo wyróżnia i nagradza najlepsze zdjęcia reportażowe i dokumentalne minionego roku*. Podczas tegorocznej edycji specjalne niezależne jury zdecydowało o wyłonieniu regionalnych zwycięzców w czterech kategoriach: Zdjęcie Pojedyncze, Fotoreportaż, Projekt Długoterminowy i Format Otwarty. Nagrodzono 24 autorów z 23 krajów. Zwycięzcy zostali wybrani spośród 64 823 zdjęć zgłoszonych przez 4066 fotografów ze 130 krajów.

Dla zwiedzających dostępny będzie bezpłatny audiobook do odtworzenia na urządzeniu mobilnym (prosimy o odtwarzanie przy pomocy własnych słuchawek).

W trakcie trwania wystawy World Press Photo, w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, zobaczyć będzie można wystawy towarzyszące:

  • Historia uchwycona w kadrze – 100-lecie MTP – Szymon Brodziak

Wystawa Szymona Brodziaka - mistrza fotografii czarno-białej, najmłodszego artysty i pierwszego Polaka, którego prace zostały wystawione w Fundacji Helmuta Newtona w Belinie oraz zdobywcy 1. miejsca w konkursie World’s top 10 Black&White Photographers, a także założyciela Brodziak Gallery i twórcy Brodziak Academy.

Historia Uchwycona w Kadrze to zbiór dwunastu fotografii pochodzących z kalendarza na rok 2022, wydanego z okazji 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  • 6 spojrzeń na sztukę – Związek Artystów Plastyków

Wystawa malarstwa, grafiki i fotografii sześciu artystów: Katarzyny Bukowskiej, Ewy Gbiorczyk, Joanny Pęgier, Marii Silskiej, Konrada Siudy oraz Roberta Toczewskiego. Artyści przedstawią swoje prace w różnych technikach plastycznych. Będzie można przyjrzeć się pracom olejnym, akrylowym z użyciem żeli i past strukturalnych, czy jednej z najtrudniejszych technik, jaką jest akwarela.

Weekendowe Spotkania z Kulturą – warsztaty plastyczne

W ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, w dniach 14 i 21 maja (soboty) odbędą się również Weekendowe Spotkania z Kulturą. Podczas tych sobotnich spotkań dzieci w wieku 8-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Uczestnicy zapoznają się z monotypią – techniką plastyczną, która należy do formy druku lub grafiki płaskiej i pozwala uzyskać tylko jedną niepowtarzalną odbitkę. Warsztaty poprowadzą artyści ze Związku Artystów Plastyków.

W każdą sobotę odbędą się dwie tury warsztatów: o godz. 11:00 oraz o godz.14:00. Warsztaty będą trwały ok. 1,5h. Limit uczestników jednej tury warsztatów to 25 osób. Warsztaty są płatne: 30 zł za osobę.

Warsztaty odbywają się na terenie wystawy Sztuka w Świecie – uczestnicy są zobowiązani do zakupu biletu na wystawę. Warsztaty są kierowane do dzieci w wieku 8-12 lat, nie są kierowane do dorosłych. Rodzice uczestników są zobowiązani do zakupu biletów, jeżeli chcą być na terenie wystawy w pobliżu pomieszczenia, gdzie odbywają się warsztaty. Inaczej są zobowiązani do pozostania w strefie kasowej.

Kasy biletowe czynne są codziennie w godz. 11.00-18.00.

* UWAGA – na wystawie World Press Photo niektóre fotografie mogą być drastyczne, wzbudzać lęk lub uczucie niepokoju. Wrażliwych widzów prosimy o szczególną ostrożność. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność. Dzieci wpuszczane będą tylko pod opieką dorosłych.