Zwiedzanie Zamku Golubskiego

W ZWIĄZKU Z WPROWADZENIEM NOWYCH OBOSTRZEŃ SANITARNYCH DZIAŁALNOŚĆ ZAMEK GOLUB DOBRZYŃ ZOSTAJE ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA

Zwiedzanie Zamku Golubskiego – zabytku o 700-letniej historii, miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w woj. kujawsko-pomorskim.

Wydarzenia

01-05-2021 - 31-08-2021

Golub-Dobrzyń

87-400 Golub-Dobrzyń, ul. PTTK 13

Wybierz bilet

W ZWIĄZKU Z WPROWADZENIEM NOWYCH OBOSTRZEŃ SANITARNYCH DZIAŁALNOŚĆ ZAMEK GOLUB DOBRZYŃ ZOSTAJE ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA

-----------------------------------------------------

Zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV w. przez Krzyżaków. Zdobyty przy użyciu artylerii przez Władysława II Jagiełłę w 1422 w czasie tzw. wojny golubskiej, po kilku miesiącach wrócił pod panowanie Krzyżaków. Ostatecznie przeszedł pod panowanie Korony Polskiej w czasie wojny trzynastoletniej i stał się siedzibą starostów.

W XVI w. zamek przebudowywali Kostkowie, zaś na początku XVII w. starościną golubską została królewna Anna Wazówna i zakończyła przebudowę zamku w stylu renesansowym. Okres wojen szwedzkich i rozbiorów to czas powolnego upadku i niszczenia budowli. Po II wojnie światowej odbudowywany początkowo pod kierownictwem Ireneusza Sławińskiego, potem z inicjatywy wieloletniego dyrektora zamku i prezesa Oddziału PTTK Zygmunta Kwiatkowskiego.

Obecnie na Zamku mieści się hotel, restauracja i muzeum. Zamek prowadzi szeroką działalność statutową organizując szereg przedsięwzięć - od turniejów rycerskich, zawodów hippicznych, po konkursy krasomówcze, wystawy, koncerty..

To też może Cię zainteresować