BRANFORD MARSALIS & FRIENDS

Koncerty

23-10-2024

20:00

Poznań

Sala Ziemi, ul. Głogowska 14

Wybierz miejsce

Organizator: Europejskie Forum Sztuki

BRANFORD MARSALIS & FRIENDS

„Mija dekada od pamiętnego projektu Anny Marii, Ulotne. Prawdopodobnie najbardziej wszechstronny geniusz saksofonu grał w tym czasie wielki jazz, pieśni Mahlera, blues bagienny, muzykę filmową, big beat – you name it. Ale wraca w tym roku w nasze muzyczne okolice. Z premierowym projektem.

Legendarny kwartet Branforda Marsalisa gra tradycyjną muzykę węgierską!

By zrobić to wiarygodnie, Amerykanie studiują u mistrzów znad Balatonu. Nowe skale, nieparzyste rytmy, obłędne tempa, inspiracje azjatyckie, tureckie, cygańskie. Czardasze? Bartok może? 

Do czterech wielkich jazzmenów dołącza na scenie septet Węgrów. Głosy, skrzypki, flety, akordeony. Niebywała orkiestra. Na styku kultur, w przenikaniu się tradycji, powstaje muzyka, którą cenimy sobie szczególnie. Otwarta, ciekawa drugiego człowieka, łącząca odmienne światy.”

 - Marcin Kydryński

Więcej informacji

BRANFORD QUARTET 

Saksofonista Branford Marsalis jest jedną z najbardziej wpływowych i poważanych figur we współczesnej muzyce. Laureat NEA Jazz Masters, zdobywca nagrody Grammy i nominowany do nagrody Tony, równie dobrze czuje się wykonując koncerty z orkiestrami symfonicznymi, jak i zasiadając z członkami Grateful Dead, jednak centrum jego muzycznego wszechświata pozostaje Branford Marsalis Quartet. Po ponad trzech dekadach funkcjonowania z minimalnymi zmianami osobowymi ten słynny zespół jest szanowany za bezkompromisową interpretację kalejdoskopowej gamy zarówno oryginalnych kompozycji, jak i jazzowych i popularnych klasyków. Po nominowanym do nagrody Grammy albumie Upward Spiral, na którym występujący gościnnie wokalista Kurt Elling doskonale zintegrował się z grupą, kwartet podążył dalej wydając The Secret Between the Shadow and the Soul, będący jego dotąd najbardziej rozległą emocjonalnie i melodyjnie kolekcją. John Zeugner uchwycił wpływ kwartetu występującego na żywo w niedawnej recenzji koncertowej, mówiąc o nim: "swobodnie pewny siebie, profesjonalny, intelektualny i naładowany energią. Kwartet Branforda Marsalisa... miał w sobie wszystkie te cechy i nie tylko te".

 

Instrumentarium

Branford Marsalis – saksofon 

Joey Calderazzo – fortepian 

Eric Revis – gitara basowa

Justin Faulkner – perkusja 

Sára Tímár - wokal

Miklós Király – skrzypce 

Gergely Hegedűs – skrzypce, altówka

Mihály Borbély – tárogató 

Soma Salamon – akordeon, flet 

Balázs Szokolay Dongó – dudy, flet 

Kornél Varga – gitara

 

Enter Enea Festival to wyjątkowe wydarzenie, którego dyrektorem artystycznym od pierwszej edycji jest Leszek Możdżer. Festiwal  odbywa się  w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu, na terenie ośrodka i Restauracji Oaza oraz Poznań Visual Park. Łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej z ekskluzywnością wynikającą z kameralnej jak na festiwal pod gwiazdami ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. Na scenie Enter Enea Festival wystąpili m.in. Cécile McLorin Salvant, Dhafer Youssef, Jan Ptaszyn Wróblewski, Verneri Pohjola, Chassol, Michał Urbaniak, Mitch & Mitch, Yoyo Mayer, czy Iva Bittova. 

Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i ekskluzywnymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie.  Przykładami mogą być: album „Polska” w wykonaniu Trio Możdżer-Danielsson-Fresco, prapremiera albumu “Composites” Leszka Możdżera i Warszawskiej Opery Kameralnej, którego trasa koncertowa uznana została za koncert roku w plebiscycie Jazz Forum; czy współpraca Leszka Możdżera i Adama Bałdycha, którzy  promują właśnie album “Passacaglia” nagrany w duecie we współpracy z wytwórnią ACT. 

Najbliższa, 14. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 26-29.05 w Poznaniu.

Organizatorem Enter Enea Festival i koncertów pod jego egidą organizowanych w Sali Ziemi w Poznaniu jest Fundacja “Europejskie Forum Sztuki”. Jesienią, w ramach cyklu “Enter Enea prezentuje”  wystąpi również Jan Garbarek. 

Koncert Enter Enea Festival prezentuje: Branford Marsalis & Friends odbywa się w ramach trasy amerykańskiego saksofonisty po Polsce. Organizatorem koncertów w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach jest Agencja Artystyczna 4Music. Koncert w Poznaniu organizuje Fundacja Europejskie Forum Sztuki. 

Kliknij mapę, aby wybrać dostępne miejsce

Wybrane bilety
SektorRządMiejsceKategoriaTypCenaOpłata serwisowa