Muzeum Sopotu

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela
(okres letni: od maja do września)    10:00 -18:00
wtorek – niedziela (okres zimowy: od października do kwietnia)    10:00 – 16:00

 

Muzeum

Sopot

ks. J. Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot

Wybierz bilet

Strona wydarzenia: http://www.muzeumsopotu.pl

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Sopotu mieszczącego się w zabytkowej, położonej w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektycznej willi. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Architektem willi był Walter Schulz.

W Muzeum Sopotu dla zwiedzających dostępna jest ekspozycja stała pt. „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku”. Ukazuje ona kompletne wyposażenie willi: jadalni z werandą, salonu, pokoju pani domu oraz sieni. Podczas wizyty podziwiać można zachowane najważniejsze oryginalne elementy wystroju architektonicznego domu, jak: stolarka drzwi i okien, drewniane żaluzje okienne, sztukaterie i drewniane stropy, dębowe posadzki, dawne elektryczne oświetlenie jadalni, winda kuchenna z piwnicy do jadalni, drewniana klatka schodowa etc.

Typowe dla kultury gdańskiej wyposażenie obejmuje barokowe meble gdańskie, eklektyczne meble z przełomu XIX i XX w., grafiki angielskie z ok. 1800 r., gdańskie barokowe sztychy i holenderskie fajanse z Delft. Kilka mebli z XVIII – XIX w., miedziana kadź na wodę z początku XVIII w., grafiki G. Morlanda z przełomu XVIII i XIX w. oraz późnobarokowy żyrandol – pochodzące z pierwotnego umeblowania i wystroju willi. Na uwagę zasługuje rzadko spotykana w polskich kolekcjach angielska chłodziarka do wina z 3 ćw. XVIII wieku.

Na piętrze oglądać można wystawy czasowe.


WAŻNE INFORMACJE

- do 29.04 - czynna tylko wystawa stała. Obowiązuje bilet ulgowy;

- od 30.04 - dostępna także wystawa czasowa „Cały świat jest ogrodem”.

Sezon letni trwa od maja do września, natomiast sezon zimowy od października do kwietnia.

Bilet bezpłatny przysługuje:

  • dzieciom do 7 roku życia
  • pracownikom muzeów wpisanych do państwowego rejestru muzeów
  • członkom międzynarodowej rady muzeów lub międzynarodowej rady ochrony zabytków
  • posiadaczom karty polaka