Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego

 

 

 

 

 

 

Muzeum

01-01-2024 - 31-12-2024

wtorek - piątek: 9:00 - 17:00 ; sobota-niedziela: 10:00 - 18:00

Szreniawa

ul. Dworcowa 5, 62-052 Komorniki

Wybierz bilet

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie położone jest 10 km na południe od Poznania przy trasie do Wrocławia oraz przy szlaku kolejowym do Wolsztyna. Muzeum usytuowane jest częściowo na obszarze dawnego majątku ziemskiego, w skład którego wchodzi pałac z połowy XIX wieku, park oraz podwórze folwarczne z zabytkowym spichlerzem i stodołami oraz gorzelnią. W zrewitalizowanych pawilonach wystawienniczych zobaczyć można m.in. dawne narzędzia i maszyny rolnicze: kosy, brony, radła, pługi, siewniki, kolekcję lokomobili parowych oraz zabytkowe ciągniki, a także liczne drewniane wozy gospodarskie i wyjazdowe, sanie robocze i dworskie, zabytki z dziedziny rzemiosła wiejskiego, bartnictwa i pszczelarstwa. Obejrzeć można kolekcję samolotów rolniczych oraz wystawę samochodów marki Tarpan. Na terenie Muzeum prowadzony jest chów zwierząt gospodarskich – koni, wołów, kóz, owiec, królików, kur, gęsi, kaczek itp. Kolekcję roślinną stanowi sad starych odmian drzew owocowych, poletka roślin tradycyjnych oraz zielnik. W budynku dawnej gorzelni działa Browar Szreniawa.

Na terenie Muzeum odbywają się liczne imprezy plenerowe upowszechniające dziedzictwo materialne i niematerialne polskiej wsi. Odpowiadając na potrzeby współczesnego społeczeństwa, Muzeum pozwala publiczności muzealnej zrozumieć, skąd i w jaki sposób powstaje żywność i inne dobra pochodzące z surowców rolniczych i naturalnych. Przedstawiając przeszłość, Muzeum ma pobudzać do refleksji na temat teraźniejszości i przyszłości.

Dzieci poniżej 7 lat wstęp za darmo.

Wstęp bezpłatny w soboty za wyjątkiem dni, w których odbywają się imprezy biletowane.

Od 1.12 do 15.02 Muzeum jest NIECZYNNE dla osób indywidualnych. Przyjmowane są tylko grupy zorganizowane zgłoszone z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.