Muzeum Pałac w Rogalinie - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Muzeum Pałac w RogalinieMuzeum Pałac w RogalinieMuzeum Pałac w RogalinieMuzeum Pałac w RogalinieMuzeum Pałac w RogalinieMuzeum Pałac w Rogalinie

 

 

 

Muzeum czynne:

w terminie od 1. września do 31 grudnia 2023 r.
wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 16.00

Muzeum

01-10-2023 - 31-12-2023

Rogalin

Arciszewskiego 2, 62-022 Rogalin

Wybierz bilet

Strona wydarzenia: https://rogalin.mnp.art.pl/strona/zwiedzanie

Organizator: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Pałac w Rogalinie to jedno z najważniejszych polskich założeń rezydencjonalnych. Swą sławę zawdzięcza urokliwemu położeniu, bogatej historii, ciekawej architekturze i wspaniałym zbiorom artystycznym. Siedziba stworzona w latach 70.XVIII wieku przez Kazimierza Raczyńskiego, z czasem poszerzona została przez jego następców o park krajobrazowy i Galerię obrazów. Od 1948 roku założenie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, a od 2020 roku, razem z dawnym majątkiem ziemskim Pomnikiem Historii.  Wyposażenie stanowią obiekty ze zbiorów Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, depozytów rodziny Raczyńskich oraz zasobów własnych Muzeum Narodowego w Poznaniu.    

Po wieloletnim remoncie, zakończonym w 2015 roku udostępniamy:

Wnętrza historyczne w korpusie głównym pałacu z wystrojem i wyposażeniem narastającym od XVIII wieku do 1939 roku, które oddają przedwojenny klimat rogalińskiego domu Raczyńskich.

Prawe skrzydło pałacu z Galerią Antenatów Atanazego Raczyńskiego z Gaju Małego i Gabinetem Londyńskim Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na Uchodźstwie, a także ekspozycją poświęconą jego zasługom, w tym powołaniu Fundacji im. Raczyńskich przy MNP oraz zasługom innych członków rodu.

Galerię obrazów Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Wybudowana w 1910 roku  poniżej południowego skrzydła pałacu zawiera jego znakomitą kolekcję malarstwa z przełomu XIX i XX wieku. Eksponowanych jest tu blisko 300 prac z „Dziewicą Orleańską”, będącą największym płótnem Jana Matejki oraz wybitnymi dziełami Jacka Malczewskiego, Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego, Wlastimila Hofmanna, Władysława Podkowińskiego, Józefa Pankiewicza, Olgi Boznańskiej i wielu innych artystów polskich. Są one  zestawione z postimpresjonistycznymi i symbolicznymi dziełami twórców zagranicznych.

Powozownię z osiemnastowiecznymi lektykami i saneczkami dziecięcymi oraz zespołem pojazdów konnych i akcesoriów podróżnych z przełomu XIX i XX wieku.

--------------

Bilety ulgowe i bezpłatne - więcej informacji.

Wejście do obiektów możliwe jest maksymalnie na 30 minut przed zamknięciem.

W przypadku braku dostępności biletów online w okresie otwarcia Muzeum, istnieje możliwość zakupu biletu bezpośrednio w kasie muzeum.

Regulamin.

W związku z udziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu w akcji „Weekend seniora z kulturą” w dniach 29.09.2023-1.10.2023 zapraszamy osoby powyżej 60. roku życia do zakupu biletów wstępu zarówno na ekspozycje stałe jak i czasowe w cenie 1 zł.

Bilety dostępne są w sprzedaży stacjonarnej w kasach biletowych.