Muzeum Sopotu

Muzeum

05-11-2021 - 31-12-2021

Sopot

ks. J. Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot

Wybierz bilet

Strona wydarzenia: http://www.muzeumsopotu.pl

Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Na siedzibę nowo powstałej placówki wybrano zabytkową, położoną w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektyczną willę. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Architektem willi był Walter Schulz.

Muzeum Sopotu pozyskało w latach 2001 – 2002 od spadkobierczyni rodziny Claaszenów archiwalną dokumentację fotograficzną wnętrz willi. Na podstawie znakomitych zdjęć z lat 1904-1924 ukazujących kompletne wyposażenie jadalni z werandą, salonu, pokoju pani domu oraz sieni realizowany jest program rekonstrukcji reprezentacyjnych pomieszczeń willi Claaszena, jako stałej ekspozycji zabytkowych wnętrz historycznych.

Ponadto na pierwszym piętrze willi organizowane są wystawy czasowe.

Obecnie można zwiedzać ekspozycję „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego”.

Wystawa „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego” to kolejna odsłona serii prezentującej architektów i budowniczych działających w Sopocie.

Wilhelm Lippke (1869-1933), pochodzący z Królewca budowniczy i niezwykle zręczny przedsiębiorca budowlany zrealizował lub współpracował przy budowach i przebudowach ponad 100 budynków na terenie Sopotu. Jego aktywność zawodowa przypadała na lata 1896 – 1912, czyli okres największego boomu architektonicznego w kurorcie.

Lippke projektował zarówno skromne domy letniskowe, wille, kamienice, jak i domy towarowe oraz reprezentacyjne hotele. Jego firma budowalna realizował również projekty innych architektów. Jego dzieła, niezależnie od swojego poziomu są nierozerwalną częścią Sopotu.

Styl Lippkego trudno jednoznacznie określić. Odnaleźć tu można projekty w tzw. stylu uzdrowiskowych, styl eklektycznym i historyzujący i secesji, a nawet modernizmu w jego ostatnich realizacjach.

Do najbardziej znanych jego projektów należą: nieistniejący dom towarowy Fastów, przebudowa willi Herbstów, hotel Werminghoff oraz kamienice przy ul. Bohaterów Monte Cassino 35, 37 i 39.

Wilhelm Lippke był również sprawnym przedsiębiorcą. Posiadał kilkanaście parceli na terenie Sopotu, na których budował domy letniskowe lub kamienice z mieszkaniami na wynajem.

Ze względu na ilość realizacji Lippkkego, na wystawie szerzej prezentujemy 22 wybrane obiekty, które reprezentują różne style i rodzaje budynków. Dodatkowo na wystawie przedstawiano krótki rys samego procesu tworzenia projektu architektonicznego oraz rozwoju urbanistycznego i infrastruktury Sopotu.

Przypominamy również, że na terenie muzeum obowiązują ścisłe zasady sanitarne:

- maksymalna liczba zwiedzających – 10 osób,

- zachowanie bezpiecznego dystansu – 2 m,

- obowiązek zakrywania ust i nosa

- dezynfekcja rąk.

Wystawa czynna od 05.11.2021 r.