Muzeum Sopotu

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela
(okres letni: od maja do września)    10:00 -18:00
wtorek – niedziela (okres zimowy: od października do kwietnia)    10:00 – 16:00

Muzeum

Sopot

ks. J. Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot

Wybierz bilet

Strona wydarzenia: http://www.muzeumsopotu.pl

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Sopotu mieszczącego się w zabytkowej, położonej w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektycznej willi. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Architektem willi był Walter Schulz.

W Muzeum Sopotu dla zwiedzających dostępna jest ekspozycja stała pt. „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku”. Ukazuje ona kompletne wyposażenie willi: jadalni z werandą, salonu, pokoju pani domu oraz sieni. Podczas wizyty podziwiać można zachowane najważniejsze oryginalne elementy wystroju architektonicznego domu, jak: stolarka drzwi i okien, drewniane żaluzje okienne, sztukaterie i drewniane stropy, dębowe posadzki, dawne elektryczne oświetlenie jadalni, winda kuchenna z piwnicy do jadalni, drewniana klatka schodowa etc.

Typowe dla kultury gdańskiej wyposażenie obejmuje barokowe meble gdańskie, eklektyczne meble z przełomu XIX i XX w., grafiki angielskie z ok. 1800 r., gdańskie barokowe sztychy i holenderskie fajanse z Delft. Kilka mebli z XVIII – XIX w., miedziana kadź na wodę z początku XVIII w., grafiki G. Morlanda z przełomu XVIII i XIX w. oraz późnobarokowy żyrandol – pochodzące z pierwotnego umeblowania i wystroju willi. Na uwagę zasługuje rzadko spotykana w polskich kolekcjach angielska chłodziarka do wina z 3 ćw. XVIII wieku.

Na piętrze oglądać można wystawy czasowe.


„Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubiorów od końca XIX  do lat 30. XX w.” to kolejna wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Sopotu poświęcona ubiorom i akcesoriom. W dziejach mody bielizna zajmuje wyjątkowe miejsce. Wydaje się, że jak żaden inny element ubioru mówi o postrzeganiu ciała na przestrzeni wieków i jak każdy z nich podlegała przemianom powodowanym aktualną modą. Zmieniały się fasony, długości, tkaniny i kolory.

Na potrzeby wystawy czasowej zrekonstruowane zostaną historyczne wnętrza sypialne na piętrze naszej willi. Staną się one tłem dla oryginalnych elementów bielizny męskiej, damskiej i dziecięcej od początku II poł. XIX w. do lat 30 XX w. Opowiemy czym była krynolina, turniura, bonżurka oraz do czego służyły bindy i fiszbiny. Pewne elementy wystawy zostaną także wkomponowane w ekspozycję stałą na parterze.

Przykładowo na wystawie czasowej będzie można zobaczyć -  niedawno zakupione do zbiorów Muzeum Sopotu – części garderoby takie jak: kremowy gorset damski z epoki wiktoriańskiej z ok. 1895 r., pochodzący z Francji; pończochy ślubne datowane na lata 20. XX w, czy jedwabne ozdobione koronką majtki damskie z lat 20-tych z Francji.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Sopotu, Muzeum im. Floriana Ceynowy w Pucku Muzeum Miasta Gdyni i ze zbiorów prywatnych.

Wernisaż: 1 grudnia godz.12.00

Kuratorki: Karolina Babicz-Kaczmarek, Katarzyna Kreft

Opracowanie graficzne: Małgorzata Gliwińska - Radwańska

Wystawa czynna od 1.12. 2023 r. do 31.03.2024 r.

 

Sezon letni trwa od maja do września, natomiast sezon zimowy od października do kwietnia.

Bilet bezpłatny przysługuje:

  • dzieciom do 7 roku życia
  • pracownikom muzeów wpisanych do państwowego rejestru muzeów
  • członkom międzynarodowej rady muzeów lub międzynarodowej rady ochrony zabytków
  • posiadaczom karty polaka

30.03 - Muzeum czynne w godz. 10.00-12.00
31.03-1.04 - nieczynne

2.04-16.04 - czynna wystawa stała. Wstęp bezpłatny.
17.04-2.06 - czynna wystawa stała oraz czasowa "Fotoplastikon. Wystawa fotograficzna z kolekcji Jacka Dehnela"