Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum

9:00–16:00

Kołobrzeg

Oddział Dzieje Oręża Polskiego, Kołobrzeski Skansen Morski, Muzeum Miasta Kołobrzeg

Wybierz bilet

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to instytucja z ponad 55-letnią tradycją, posiadająca unikatowe zbiory na skalę Polski i Europy. Jest jednym z największym polskich muzeów wojskowych, które każdego roku odwiedza ponad 140 tysięcy osób.

Wiodącym oddziałem jest oddział „Dzieje Oręża Polskiego”, z jednymi z najbogatszych w kraju zbiorów mundurów i wyposażenia wojskowego. Znajdują się tam unikatowe zabytki, takie jak maszyna szyfrująca Enigma, działo samobieżne SU-57 czy też wyremontowany i uruchomiony czołg T34-85.

Drugi oddział to Muzeum Miasta Kołobrzeg, które mieści się w centrum miasta w zabytkowym Pałacu Braunschweigów. Znajduje się tu wystawa „Dzieje Kołobrzegu”, ukazująca historię miasta od roku 1000 do walk o miasto w marcu 1945 roku oraz  zbiory metrologiczne.

Trzecim oddziałem jest Kołobrzeski Skansen Morski, gdzie prezentowane są jedyne w Polsce dwa wyslipowane okręty wojenne: ORP Fala oraz ORP Władysławowo, które w całości zostały udostępnione dla zwiedzających. Centralne miejsce zajmują części po legendarnym przedwojennym polskim niszczycielu ORP „Burza”. W Skansenie znajdują się także różnego rodzaju zabytki techniki morskiej wydobyte przez Urząd Morski w Szczecinie podczas inwestycji „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”. Oddział pozostaje zamknięty w okresie zimowym.

Zamiejscowym, czwartym oddziałem MOP jest Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku k/Tychowa, była tajna baza atomowa wojsk radzieckich - jedyne zachowane tego typu miejsce w Polsce, unikat w skali europejskiej w którym dostępny dla zwiedzających jest kompleks poradzieckich magazynów broni jądrowej.

 

To też może Cię zainteresować