Muzeum Narodowe w Poznaniu
Strona wydarzenia: https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-narodowe-w-poznaniu/
Organizator: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Muzeum Narodowe w Poznaniu, liczące ponad 165 lat, należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce. Swoje zbiory prezentuje w pięciu muzeach poznańskich: Galerii Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Ratuszu – Muzeum Poznania, Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Etnograficznym oraz w trzech wielkopolskich rezydencjach: Muzeum Pałacu w Rogalinie, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, Muzeum Zamku w Gołuchowie.
Wystawa „Józef Chełmoński 1849–1914” to chronologiczna prezentacja twórczości jednego z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XIX w., dzięki czemu widz poznaje jej dynamikę, dominujące w danym momencie tematy, zmieniające się sposoby malowania, zaniechane wątki czy powroty motywów. Podróż przez lata działalności artystycznej obfituje w spotkania z prawdziwymi arcydziełami, jak chociażby Babie lato,Wieczór letni – wspomnienie Ukrainy,Noc księżycowa,Orka,Bocianyczy Burza. Tego rodzaju wystawa monograficzna przygotowywana jest raz na kilkadziesiąt lat, dlatego tym bardziej trzeba ją zobaczyć.
Wystawa: 7 marca 2025 r. – 29 czerwca 2025 r.
Na wystawę obowiązuje odrębny bilet.
Galeria Sztuki Polskiej
Od 19 lipca 2024 r. można odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej. W nowych aranżacjach przestrzeni wystawienniczej, muzeum prezentuje dzieła sztuki polskiej od oświecenia przez romantyzm, historycyzm, akademizm i realizm, ku sztuce Młodej Polski i modernizm lat 20. i 30., aż po sztukę powojenną i współczesną.
Ekspozycję Galerii Sztuki Polskiej rozmieszczono na trzech piętrach gmachu Muzeum Narodowego przy Alejach Marcinkowskiego 9. Zachwyca ona wielością form, kształtów i kolorów. Obok dzieł o tzw. klasie galeryjnej, które były i nadal będą w stałej ekspozycji, znalazły się nowo zakupione czy pozyskane do depozytu, a także wspaniałe obrazy należące do Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wśród nowości pojawią się również obiekty, które od lat przechowywano w muzealnym magazynie – niektóre nie były nigdy wcześniej pokazywane.
Prawdziwą gratką nowo otwartej Galerii Sztuki Polskiej jest możliwość zobaczenia w całości
po raz pierwszy od 1948 roku „Treści uczuciowej rewolucji” pędzla Andrzeja Wróblewskiego. Autor przeciął na pół to monumentalne dzieło i na odwrocie namalował dwie kompozycje figuratywne: „Dworzec na Ziemiach odzyskanych” i „Partyzantów”. Zostaną one zaprezentowane w sposób umożliwiający oglądanie ich jednocześnie z obu stron.
Za serce ekspozycji uchodzi mała monografia – blisko 30 obrazów – Jacka Malczewskiego. Wśród nich uznawane za manifesty symbolizmu w malarstwie polskim „Melancholia” i „Błędne koło”.
Czyje dzieła można jeszcze zobaczyć? Między innymi: wybitnego Władysława Podkowińskiego, awangardowej Marii Jaremy, fantastycznego Tadeusza Kantora, oryginalnego Jerzego Nowosielskiego.
JACEK MALCZEWSKI / LECH MAJEWSKI – wystawa wideoartów
Od 26 lipca 2024 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu trwa wyjątkowa wystawa czasowa „Jacek Malczewski / Lech Majewski” w formie prezentacji wideoartów Lecha Majewskiego.
Lech Majewski wykorzystał sztukę wideo do interpretacji dzieł Jacka Malczewskiego. W przygotowanym specjalnie dla Muzeum Narodowego w Poznaniu cyklu 13 etiud filmowych reżyser wykorzystał kilkanaście obrazów młodopolskiego malarza – niektóre z nich, jak „Thanatos”, „Portret rodziny artysty” czy „Śmierć na etapie”, są eksponowane równolegle do wideoartów w nowo otwartych przestrzeniach Galerii Sztuki Polskiej.
Wizyjne postaci wychodzą z okna pracowni Malczewskiego, przedstawionej na obrazie „Melancholia”,
i przemierzają filmowe pejzaże Majewskiego. Podróżują przez kolejne dziesięciolecia i pory roku,
przez syberyjskie i polskie krajobrazy, docierając ostatecznie do zurbanizowanej metropolii.
Wędrują przez dawną i współczesną Polskę. W drodze stawiają pytania i szukają odpowiedzi.
- Czy kajdany opadły z naszych stóp czy wloką się za nami?
- Czy wizje Malczewskiego rezonują we współczesności?
- Jak bardzo brakuje nam wyobraźni malarza?
Odpowiedzi szukają również widzowie, zaproszeni przez reżysera do wspólnej wędrówki po metaforycznym świecie polskiego symbolisty. Świecie, w którym nie brakuje aniołów, chimer, faunów czy harpii.
A Malczewski? Malczewski staje się pośrednikiem w opowieści snutej przez Majewskiego.
Zaprasza w głąb swych obrazów, by następnie pomóc współczesnemu artyście zilustrować charakter dzisiejszego świata.
Wizualny dialog Lecha Majewskiego z Jackiem Malczewskim pozwolił na postawienie diagnozy współczesności. Jak reżyser postrzega XXI wiek? Jego uwagę przyciąga w dzisiejszym świecie postępujący zanik duchowości, marazm i paraliżujący bezwład, a wszystko to napędzane przez powszechny upadek obyczajów.
Zakończenie wystawy przesunięto na 23 marca 2025 r.
Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek: 10:00-16:00
środa: 10:00-16:00
czwartek: 10:00-18:00
piątek: 10:00-20:00
sobota: 10:00-17:00
niedziela: 10:00-17:00
Wejście do obiektów możliwe jest maksymalnie na 30 minut przed zamknięciem.
Bilety ulgowe i bezpłatne - więcej informacji.
W przypadku braku dostępności biletów online w czasie otwarcia Muzeum, istnieje możliwość zakupu biletu bezpośrednio w kasie Muzeum.
Wizyta - Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Regulamin zwiedzania Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - wstęp wolny